Działania operatorów kamer monitoringu miejskiego w 2022 roku

      Całodobowy system monitoringu miejskiego zdecydowanie zwiększa skuteczność działań strażników miejskich, a praca operatorów podnosi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. W ubiegłym roku zostało przez nich ujawnionych 1056 zdarzeń.

Operatorzy kamer monitoringu miejskiego mają do dyspozycji 63 kamery, z czego 24 kamery umieszczone są na nowych przystankach autobusowych. Wszystkie urządzenia cały czas rejestrują obraz, na jednej zmianie od dwóch do czterech operatorów obserwuje na bieżąco obraz z kamer.  

W minionym roku 958 zaobserwowanych zdarzeń wymagających interwencji przekazano do realizacji strażnikom miejskim. 50 zdarzeń przekazano na Policję, która może również na bieżąco obserwować obraz z wszystkich kamer. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło ścisłego centrum Szczecinka i dwóch głównych ciągów komunikacyjnych: ul. Wyszyńskiego i Warcisława IV.

W wyniku skutecznie podjętych interwencji strażnicy ujęli i przekazali Policji sprawców przestępstw i wykroczeń, takich jak:

  • posiadanie substancji psychoaktywnych - 4
  • dewastacja mienia - 15
  • sprawców rozbojów, kradzieży, pobić i uczestników bójek - 6
  • zakłócających porządek publiczny - 26

Ponadto operatorzy monitoringu niejednokrotnie ujawnili sprawców kradzieży, bójek, wypadków i kolizji w wyniku przeglądania zapisanego obrazu z kamer monitoringu oraz zabezpieczeniu nagrań, o które zwracała się Policja. 

Interwencje w liczbach

Najczęstsze zdarzenia ujawnione przez operatorów, które wymagały interwencji Straży Miejskiej 2022 roku to:  

  • spożywanie alkoholu w miejscach publicznych - 391,
  • awarie i uszkodzenia infrastruktury - 93,
  • osoby leżące na ziemi, ławkach itp. które potrzebowały pomocy medycznej lub przewiezienia do miejsca zamieszkania - 69,
  • nieprawidłowo zaparkowane pojazdy - 360.

 

STATYSTYKI

29.05. - 04.06.2023 r.

Liczba zgłoszeń: 60
Liczba interwencji: 73
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 26
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 7

02 - 06 - 2023

Nieletni upojony alkoholem

 1 czerwca około godz. 12;00 operator kamer monitoringu na przystanku autobusowym koło dworca kolejowego zauważył leżącego na ławce młodego mężczyznę.

Więcej Czytaj dalej