Podsumowanie działań dotyczących zwierząt w 2017roku
W roku 2017 do straży miejskiej wpłynęło 629 zgłoszeń dotyczących zwierząt, najwięcej interwencji dotyczyło bezpańskich psów, strażnicy złapali lub przejęli od mieszkańców 124 bezpańskich psów i 49 kotów, które były transportowane do schroniska dla zwierząt z braku możliwości ustalenia na miejscu ich właścicieli.
Do głośnego incydentu doszło w połowie roku a to za sprawą ujęcia dwóch kobiet, które podrzucały psy na terenie miasta Szczecinka. Okazało się, że obie prowadzą fundację zajmująca się pomocą dla zwierząt, kobiety brały pod opiekę zwierzęta, którymi powinny się zajmować, a porzucały je w innych miejscowościach. Wiedząc, że w Szczecinku funkcjonuje schronisko dla zwierząt, prowadzone na wysokim poziomie, aby pozbyć się problemu ze zwierzętami chorymi, porzucały je na naszym terenie. Z posiadanych informacji wynika, że był to kolejny przypadek porzucenia zwierząt przez te kobiety. Porzucanie psów jest jedną z form znęcania się nad nimi, a za to grozi kara pozbawienia wolności nawet do dwóch lat.
W roku 2017 strażnicy miejscy podejmowali interwencje w sprawie 51 znalezionych, rannych ptaków, które przewieziono do lecznicy dla zwierząt. Oprócz tego, strażnicy podejmowali inne interwencje w sprawie zwierząt potrąconych przez samochody, oraz zwierząt dziko żyjących znajdujących się na terenie miasta.
13 stycznia strażnicy zostali wezwani na interwencję do rannego łabędzia znajdującego się w parku miejskim na wysokości ul. Mickiewicza. Łabędź był zakrwawiony. Złapano go i przewieziono do lecznicy weterynaryjnej.
19 stycznia dyżurny straży miejskiej został poinformowany o potrąconej przez samochód sarnie w ciągu drogi krajowej nr 11 na wysokości ul Narutowicza. Patrol, który udał się na miejsce zlokalizował miejsce gdzie sarna się znajdowała. Miała widoczne obrażenia na łbie. Została złapana i przewieziona do lecznicy weterynaryjnej celem udzielenia jej pomocy.
20 stycznia informacja o kolejnym martwym łabędziu na wysokości ul: Szafera. Po potwierdzeniu zgłoszenia, na miejsce wezwano lekarza weterynarii, któremu przekazano ptaka. W kwietniu otrzymaliśmy zgłoszenie o dwóch padłych borsukach na Mysiej Wyspie. Sprawę przekazano lekarzowi weterynarii.
16 maja znaleziono borsuka na ul. Wyszyńskiego w korytarzu budynku biblioteki. Wezwano lekarza weterynarii, który po podaniu środka usypiającego zabrał borsuka do lecznicy na obserwację.
26 maja podejmowano interwencję w sprawie jeża uwięzionego w kwietniku na Placu Wolności 18, jeża przewieziono do parku miejskiego. W lipcu dwa razy pomagali kaczej rodzinie która chodziła po ulicach Szczecinka, kaczki z małymi zostały wypuszczone do jeziora.
6 listopada koło ślusarni ul. Szczecińska błąkał się chory lis. Lekarz weterynarii przybyły na miejsce był zmuszony go uśpić.
17 listopada dyżurny otrzymał telefoniczne wezwanie na rondo przy ul: Jana Pawła II i Kisielewskiego gdzie zgłoszono łabędzia, który siedział na rondzie i utrudniał ruch kołowy. Łabędź posiadał widoczne ślady krwi. Na miejsce wezwano lekarza weterynarii, który odłowił łabędzia celem udzielenia mu pomocy. Około godziny 16:40 kolejne zgłoszenie o chorym łabędziu przebywającym na ul. Mickiewicza. Łabędzia odłowiono i przewieziono do lecznicy dla zwierząt.
W lipcu kilkakrotnie doszło do osadzenia się rojów pszczół w miejscach o dużym natężeniu ruchu w centrum miasta, między innymi na ul: Mierosławskiego, przy sklepie Pepko na ulicy Bohaterów Warszawy czy na ul: Kaszubskiej. Za każdym razem przy pomocy pszczelarza udało się je zneutralizować i zabrać z tych miejsc.
We wrześniu 2017 r. strażnicy podejmowali kilkukrotnie interwencje w sprawie znalezionych nietoperzy. W dwóch przypadkach okazało się, że nietoperze są nosicielami wścieklizny. Po stwierdzeniu tego, Szczecinek został ogłoszony strefą zapowietrzoną wścieklizną, z określonymi procedurami dotyczącymi takich sytuacji. Nietoperze były znajdowane w różnych punktach miasta,
w tym w mieszkaniach prywatnych a nawet na jednym z oddziałów szpitala.
W roku 2017 w sumie strażnicy podjęli 71 interwencji w sprawie zwierząt dziko żyjących na terenie miasta.

STATYSTYKI
17.03. - 23.03.2025 r.
Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3
Cieplejsze dni – problem kryzysu bezdomności nie znika
Z nadejściem cieplejszych dni w przestrzeni publicznej częściej dostrzegamy osoby w kryzysie bezdomności. Wielu mieszkańców zwraca się do straży miejskiej z prośbą o interwencję, licząc na to, że osoby te zostaną zabrane z ulic.
Więcej