Kompendium wiedzy o przepisach ruchu drogowego dla rowerzysty

Rowerzysta w myśl  przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym to kierujący pojazdem, a zatem tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego.

Rowerzyści często zapominają o ww. obowiązku, co w przypadku naruszenia przepisów prowadzi do odpowiedzialności prawnej i może skutkować nałożeniem na rowerzystę grzywny w postaci mandatu karnego lub skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie.

Rower musi być wyposażony w:

  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • światła kierunkowskazu, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim:

  • wydzielone drogi dla rowerów oznaczone za pomocą znaków drogowych C-13 i C-13a,
  • drogi dla rowerów i pieszych C-16/C-13,
  • pasy ruchu dla rowerów oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi.

 

            

 

Znak C-13 (droga dla rowerów), oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami jednośladowymi, którzy są obowiązani do korzystania z tej drogi. 

Znak C-13a (koniec drogi dla rowerów), oznacza koniec drogi przeznaczonej dla kierujących rowerami.  

Znak C-13/C-16 oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi. 

Kierujący rowerem musi również pamiętać, iż obowiązują go znaki drogowe jak np. B-9 „zakaz wjazdu rowerów”. Które obowiązuje zazwyczaj na jezdni wzdłuż której biegnie droga dla rowerów.

W przypadku braku drogi dla rowerów, kierujący rowerem jest obowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch roweru utrudniałby ruch pieszych. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

 Rowerzysta z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

  • gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rower na przejściu dla pieszych

Przejście dla pieszych - popularnie zwane "zebrą" - służy pieszym do przekraczania jezdni. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym  rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych. Chyba że w miejscu tym znajduje się „przejazd dla rowerzystów” - stosuje się w celu oznaczenia powierzchni jezdni przeznaczonej do poprzecznego ruchu rowerów. Powierzchnię przejazdu wyznaczają dwie linie przerywane, poprzeczne do osi jezdni. W tym przypadku rowerzysta ma pierszeństwo przed skręcającymi pojazdami w prawo i lewo, pamietajmy jednak o zachowaniu ostrozności przy przekraczaniu jezdni.

 ZNAKI OSTRZEGAWCZE  -  znaki drogowe ważne dla rowerzystów

A-7 ustąp pierwszeństwa przejazdu                A-5  skrzyżowanie dróg                   A-16 przejście dla pieszych

A-7 ustąp pierwszeństwa przejazdu              

 

          A-17  dzieci                                         A-24 rowerzyści                            A-29  sygnały świetlne

        

 

STATYSTYKI

17.03. - 23.03.2025 r.

Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3

08 - 04 - 2025

Cieplejsze dni – problem kryzysu bezdomności nie znika

Z nadejściem cieplejszych dni w przestrzeni publicznej częściej dostrzegamy osoby w kryzysie bezdomności. Wielu mieszkańców zwraca się do straży miejskiej z prośbą o interwencję, licząc na to, że osoby te zostaną zabrane z ulic.

Więcej Czytaj dalej

Projekt i wykonanie strony internetowej graffik.com.pl

UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.