Plakaty wyborcze pod ochroną
Zwiększająca się ilość umieszczanych w przestrzeni publicznej plakatów i haseł wyborczych świadczy o tym, że kampania wyborcza nabrała tempa. Straż Miejska w Szczecinku przypomina, że materiały wyborcze podlegają prawnej ochronie. Przepisy działają również w drugą stronę nakładając na komitety wyborcze szereg obowiązków i nakazów. Zgodnie z ustawą Kodeks Wyborczy z dnia 5 stycznia 2011r. (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej. Prawna ochrona materiałów wyborczych to nic innego jak zakaz niszczenia, usuwania, zamalowywania i czynienia ich nieczytelnymi. Czyn taki jest wykroczeniem, za który grozi kara grzywny (art.67 lub 124 kodeksu wykroczeń).
Przypominamy również, że umieszczanie plakatów bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości lub obiektu jest zabronione zgodnie z art. 495 Kodeks wyborczy, kto umieszcza plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych może odbyć się wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia podlega karze grzywny. W przypadku słupów ogłoszeniowych na terenie Szczecinka, informujemy zarządzane są przez OSiR i to tam można zlecić rozklejenie plakatów wyborczych.
Używanie urządzeń nagłaśniających w przestrzeni publicznej w tym do agitacji wyborczej w myśl przepisów prawa jest również zabronione, ponieważ zgodnie z art. 343 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. 2018r.0. 799 tj.) . Kto narusza zakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe podlega karze grzywny. Przepisu nie stosuje się do okazjonalnych uroczystości oraz uroczystości i imprez związanych z kultem religijnym, imprez sportowych, handlowych, rozrywkowych i innych legalnych zgromadzeń, a także podawania do publicznej wiadomości informacji i komunikatów służących bezpieczeństwu publicznemu.

STATYSTYKI
17.03. - 23.03.2025 r.
Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3
Cieplejsze dni – problem kryzysu bezdomności nie znika
Z nadejściem cieplejszych dni w przestrzeni publicznej częściej dostrzegamy osoby w kryzysie bezdomności. Wielu mieszkańców zwraca się do straży miejskiej z prośbą o interwencję, licząc na to, że osoby te zostaną zabrane z ulic.
Więcej