Informacja dotycząca korzystania z fontann w Szczecinku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że fontanny i podobne urządzenia wodne instalowane w parkach i na ulicach mogą czasami stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Dzieje się tak  miedzy innymi z niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z nich np. picia wody i kąpieli czy wręcz pływania w otwartym zbiorniku fontanny.

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona intencjonalnie przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.  Wykorzystywanie fontann z otwartymi zbiornikami jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca ponieważ woda w tego typu urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana analogicznie jak w przypadku pływalni a jakość jej nie podlega systematycznej kontroli.

Istotna rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach odgrywają źródła zewnętrzne takie jak: zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt( ptaki, psy, koty, itd.) oraz ludzi.

Zagrożeniem mogą być fontanny, których elementem jest ogólnodostępny zbiornik wody, do którego powraca woda z wyrzuconego pod ciśnieniem strumienia. Pozostając w otwartym zbiorniku może ona podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych między innymi: E.coli w wodzie mogą być obecne wirusy.

Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że fontanny są elementami architektury miejskiej. Pełnią funkcje ozdobne, w związku z tym woda w tego urządzeniach nie podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej 

Źrodło: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczecinku

STATYSTYKI

17.03. - 23.03.2025 r.

Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3

13 - 03 - 2025

Zakaz wypalania traw i konsekwencje prawne

Przypominamy, że wypalanie traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, a także rozniecanie ognia w lesie, na terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jest surowo zabronione. Naruszenie tych przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Więcej Czytaj dalej

Projekt i wykonanie strony internetowej graffik.com.pl

UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.