Nakazy i zakazy uchwała antysmogowa
Sezon grzewczy zaczął się na dobre. Od września otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń dotyczących uciążliwości związanych z jakością powietrza. Mieszkańcy proszą nas o interwencje w związku z zadymieniem, podejrzewając, że sąsiad może spalać niedozwolone materiały. Na każde zgłoszenie reagujemy i przeprowadzamy kontrole. Nie da się ukryć, że za niską emisję w naszym mieście w okresie jesienno-zimowym odpowiada między innymi ogrzewanie komunalno bytowe i to, co wrzucamy do pieca.
Na najbliższych dniach nad kominami pojawi się dron, który będzie prowadził analizę powietrza bezpośrednio przy źródle emisji. Jest on w stanie wykryć trucicieli powietrza,
o czym przekonaliśmy się w zeszłym sezonie grzewczym. Przypominamy, że strażnicy mają prawo wejść na teren nieruchomości lub mieszkania i sprawdzić, co jest spalane w piecu. Na podstawie upoważnień wydanych przez Burmistrza kontrolujący strażnik ma prawo do:
- dokonania oględzin kotłowni,
- sprawdzenia sortymentu do spalania,
- poboru próbki do badań.
Kontrole na terenie nieruchomości prywatnych mogą być prowadzone godzinach od 6.00 do 22.00, zaś na terenach gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza przez całą dobę. Informujemy, że w 2018 roku weszła w życie uchwała antysmogowa uchwalona przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wprowadzająca na obszarze województwa zachodniopomorskiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Od 1 maja tego roku nie można palić w piecu:
węgla brunatnego emitującego duże ilości zanieczyszczeń pyłowych takich jak siarkę, rtęć czy bardzo toksyczny benzo(a)piren (obecny m.in. w dymie papierosowym), mułów i flotokoncentratów węglowych oraz innych mieszanek (są to odpady
z produkcji węgla kamiennego); powodujących dużą emisję zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłu; 10-50-krotnie większą niż podczas spalania węgla kamiennego
w kawałkach. węgla niesortowanego oraz paliw stałych niespełniających wymagań jakościowych.
Pamiętać trzeba, że podczas kontroli strażnik może poprosić o dokumenty potwierdzające zakup paliwa opałowego (faktury) wraz ze świadectwem jakości zakupionego opału. Jeżeli opał pochodzi z niewiadomego źródła i nie spełnia wymaganych norm grozić może za to grzywna do 500 zł.
Docelowo na terenie województwa zachodniopomorskiego dopuszczone będzie
eksploatowanie instalacji na paliwo stałe spełniające minimalny standard emisyjny zgodny z 5 klasą
Terminy wymiany kotłów są następujące:
do 1 stycznia 2024 r. wymienić należy kotły niespełniające żadnych standardów emisyjnych (kotły bezklasowe),
do 1 stycznia 2028 r. wymienić należy kotły poniżej klasy 5.
Link do uchwały antysmogowej

STATYSTYKI
17.03. - 23.03.2025 r.
Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3
Zakaz wypalania traw i konsekwencje prawne
Przypominamy, że wypalanie traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, a także rozniecanie ognia w lesie, na terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jest surowo zabronione. Naruszenie tych przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Więcej