Pomoc zwierzętom, nie zapomnijmy o kotach
W ubiegłym roku strażnicy przewieźli do schroniska lub lecznicy weterynaryjnej 159 psów i 59 kotów. Strażnicy podejmowali również szereg interwencji związanych ze zwierzętami dziko żyjącymi. W roku 2019 strażnicy podjęli 84 interwencje w sprawie rannych ptaków, 8 razy musieli udzielać pomocy jeżom, 3 razy interweniowali w sprawie nietoperzy. Strażnicy interweniowali również w sprawie jeleni, saren, dzików czy łosi na terenie miasta
Nie zapominajmy tej zimy o kotach wolno żyjących. Zadbajmy o to, aby miały one dostęp do wody, pokarmu oraz bezpiecznego, ciepłego i suchego schronienia. Otwarcie choćby jednego okienka piwnicznego lub udostępnienie innego odpowiedniego pomieszczenia może uratować im życie. Błędem jest określanie kotów wolno żyjących „bezdomnymi”, chyba że bezspornie wiemy, iż dany kot miał kiedyś dom i go stracił. Oznacza to, że mogą bytować w miejscu, w którym bytuje kocia populacja i nie mogą być przeganiane, wyłapywane lub wywożone. Możemy im pomóc żyć w miejscu ich bytowania regularnie je dokarmiając, sterylizując, zapewniając im schronienie itp. Pamiętajmy koty wolno żyjące, są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów).
Ustawodawca dokładnie określił, kiedy zwierzę jest bezdomne; „to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały. W myśl ustawy, zwierzęta wolno żyjące (dzikie) „to zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka”. Zwierzęta wolno żyjące, w tym koty mają więc prawa i ochronę zagwarantowaną Ustawą o ochronie zwierząt. Pamiętajmy: „Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

STATYSTYKI
17.03. - 23.03.2025 r.
Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3
Zakaz wypalania traw i konsekwencje prawne
Przypominamy, że wypalanie traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, a także rozniecanie ognia w lesie, na terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jest surowo zabronione. Naruszenie tych przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Więcej