Zauważyłeś porzucony wrak na drodze publicznej zadzwoń na nr 986

Coraz częściej docierają do nas sygnały o tzw. wrakach, które szpecą nasze miasto, ale również zajmują tak cenne i wszędzie poszukiwane miejsca parkingowe, które nie raz mogą stanowić zagrożenie dla ludzi oraz środowiska. 

 Definicja wraka wynika z dyspozycji  art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym:   

 - pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza 

Podmiotami wskazanymi przez ustawodawcę, do usuwania wraków z drogi na koszt właściciela, jest Straż Miejska i Policja.

Strażnicy w trakcie służby zwracają uwagę na takie pojazdy. Coraz częściej mieszkańcy sami wskazują nam takie miejsca na każde takie zgłoszenie reagujemy.

Strażnicy nie mają obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Pierwszymi krokami, które wykonujmy jest ustalenie właściciela pojazdu, dając mu czas na wywiezienie takiego pojazdu. Dopiero, jeżeli to się nie powiedzie możemy zlecić odholowanie wraka na parking strzeżony.

Ważne informacja: taki pojazd może być usunięty na zgłoszenie organu gminy lub zarządcy drogi.

Nie wystarczy napompowanie powietrza w kołach. Jeżeli widać wyraźnie, że pojazd ten nie jest używany mamy prawo go usunąć z drogi. Właściciel takiego pojazdu może ponieść jeszcze większe koszty, jeżeli samochód nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kara finansowa przewidziana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest bardzo wysoka.

Niestety często zdarza się, dostajemy informacje, że wraki pozostawione są na drogach osiedlowych, wewnętrznych oraz parkingach, gdzie nie możemy podjąć działań.  

Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.

 

 

 

STATYSTYKI

17.03. - 23.03.2025 r.

Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3

13 - 03 - 2025

Zakaz wypalania traw i konsekwencje prawne

Przypominamy, że wypalanie traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, a także rozniecanie ognia w lesie, na terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jest surowo zabronione. Naruszenie tych przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Więcej Czytaj dalej

Projekt i wykonanie strony internetowej graffik.com.pl

UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.