Podsumowanie sezonu grzewczego 2020/2021

W okresie od 1 października 2020 roku do 31 marca tego roku strażnicy przeprowadzili 52 kontrole w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów w piecach. Do laboratorium przesłanych zostało 9 próbek popiołu. Analiza ich składu chemicznego potwierdziła spalanie odpadów w 4 instalacjach grzewczych.

Na numer alarmowy 986 wpłynęło 31 zgłoszeń od mieszkańców, którzy podejrzewali, że ktoś w okolicy może wykorzystywać odpady, jako opał.

Efektem naszych działań było 8 mandatów karnych, 12 pouczeń i 1 skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Do działań kontrolnych wykorzystujemy drona, który analizuje źródła emisji wskazując miejsca, gdzie mogą być spalane odpady.

Podczas naszych kontroli zauważyliśmy, że nadal płyty meblowe są spalane w piecach, chociaż zawierają w sobie szereg niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Działania na rzecz czystego powietrza to nie tylko przestrzeganie zakazu spalania odpadów, do naszych zadań należy również kontrolowanie przestrzegania uchwały antysmogowej woj. zachodniopomorskiego. Strażnicy zgodnie z zapisami uchwały podczas kontroli sprawdzają świadectwa jakości paliw stałych.

 Przypominamy, że zgodnie z uchwałą Nr XXXV/540/18 sejmiku województwa zachodniopomorskiego z dnia 26 września 2018 r. (uchwała antysmogowa) należy wymienić przestarzałe piece/kotły

- do 1 stycznia 2024 r. wymienić należy kotły niespełniające żadnych standardów emisyjnych (kotły bezklasowe tzw. kopciuchy).

do 1 stycznia 2028 r. wymienić należy kotły poniżej klasy 5.

Od 1 marca 2021r można się ubiegać od dofinansowanie na wymianę pieca/kotła węglowego dzięki wsparciu Miasta Szczecinek. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta w Szczecinku pod numerami telefonów: 94 37 141 48, 94 37 141 52.

 

STATYSTYKI

17.03. - 23.03.2025 r.

Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3

13 - 03 - 2025

Zakaz wypalania traw i konsekwencje prawne

Przypominamy, że wypalanie traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, a także rozniecanie ognia w lesie, na terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jest surowo zabronione. Naruszenie tych przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Więcej Czytaj dalej

Projekt i wykonanie strony internetowej graffik.com.pl

UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.