Pomoc osobom bezdomnym
W okresie zimowym jak co roku kontrolujemy miejsca przebywania osób bezdomnych. Otrzymujemy zgłoszenia o przebywaniu takich osób w klatkach schodowych, gdzie szukają schronienia ze względu na niskie temperatury. W większości przypadków osoby te są pod wpływem alkoholu i są uciążliwi dla mieszkańców. Osoby takie mogą korzystać z ogrzewalni przy ul. Wodociągowej, staramy się im pomagać i odwozimy ich na miejsce, gdzie bezpiecznie mogą spędzić noc, a w razie potrzeby mogą skorzystać z kąpieli i dostać czyste i suche ubrania. Największym problem są osoby upojone alkoholem, takie osoby nie są przyjmowane do noclegowni. Osoby te, jeżeli nie wymagają hospitalizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy nie ma w mieście izby wytrzeźwień, powinny być przekazane Policji.
Art. 40 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi:
- Osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu, lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień lub placówki, podmiotu leczniczego albo do miejsca zamieszkania lub pobytu.
- W razie braku izby wytrzeźwień lub placówki osoby, o których mowa w ust. 1, mogą być doprowadzone do jednostki Policji.
Do osób bezdomnych w stanie nietrzeźwości prosimy dzwonić na nr 112

STATYSTYKI
17.03. - 23.03.2025 r.
Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3
Zakaz wypalania traw i konsekwencje prawne
Przypominamy, że wypalanie traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, a także rozniecanie ognia w lesie, na terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jest surowo zabronione. Naruszenie tych przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Więcej