Działania operatorów kamer monitoringu miejskiego w 2022 roku
Całodobowy system monitoringu miejskiego zdecydowanie zwiększa skuteczność działań strażników miejskich, a praca operatorów podnosi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. W ubiegłym roku zostało przez nich ujawnionych 1056 zdarzeń.
Operatorzy kamer monitoringu miejskiego mają do dyspozycji 63 kamery, z czego 24 kamery umieszczone są na nowych przystankach autobusowych. Wszystkie urządzenia cały czas rejestrują obraz, na jednej zmianie od dwóch do czterech operatorów obserwuje na bieżąco obraz z kamer.
W minionym roku 958 zaobserwowanych zdarzeń wymagających interwencji przekazano do realizacji strażnikom miejskim. 50 zdarzeń przekazano na Policję, która może również na bieżąco obserwować obraz z wszystkich kamer. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło ścisłego centrum Szczecinka i dwóch głównych ciągów komunikacyjnych: ul. Wyszyńskiego i Warcisława IV.
W wyniku skutecznie podjętych interwencji strażnicy ujęli i przekazali Policji sprawców przestępstw i wykroczeń, takich jak:
- posiadanie substancji psychoaktywnych - 4
- dewastacja mienia - 15
- sprawców rozbojów, kradzieży, pobić i uczestników bójek - 6
- zakłócających porządek publiczny - 26
Ponadto operatorzy monitoringu niejednokrotnie ujawnili sprawców kradzieży, bójek, wypadków i kolizji w wyniku przeglądania zapisanego obrazu z kamer monitoringu oraz zabezpieczeniu nagrań, o które zwracała się Policja.
Interwencje w liczbach
Najczęstsze zdarzenia ujawnione przez operatorów, które wymagały interwencji Straży Miejskiej 2022 roku to:
- spożywanie alkoholu w miejscach publicznych - 391,
- awarie i uszkodzenia infrastruktury - 93,
- osoby leżące na ziemi, ławkach itp. które potrzebowały pomocy medycznej lub przewiezienia do miejsca zamieszkania - 69,
- nieprawidłowo zaparkowane pojazdy - 360.

STATYSTYKI
17.03. - 23.03.2025 r.
Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3
Zakaz wypalania traw i konsekwencje prawne
Przypominamy, że wypalanie traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, a także rozniecanie ognia w lesie, na terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jest surowo zabronione. Naruszenie tych przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Więcej