Czym zajmuje się Straż Miejska

Jesteśmy instytucją samorządową i skupiamy się na problemach społeczności lokalnej. Do naszych zadań należy ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych i egzekwowanie przepisów prawa miejscowego. Dbamy o bezpieczeństwo w ruchu pieszych, rowerów, a od niedawna hulajnóg elektrycznych w znacznie ograniczonym w stosunku do uprawnień policji, zakresie. Nadzorujemy respektowanie przepisów dotyczących zatrzymywania pojazdów. Zajmujemy się usuwaniem wraków pojazdów z dróg publicznych w naszym mieście. Pilnujemy przestrzegania przepisów dotyczących spalania czy gospodarki odpadami. Pomagamy w naszym mieście bezdomnym i dzikim zwierzętom. Patrolujemy okolice szkół i placówek edukacyjnych, zabezpieczamy imprezy w mieście. Kontrolujemy miejsca przebywania osób bezdomnych. Doprowadzamy osoby nietrzeźwe do miejsca zamieszkania lub przekazujemy policji. Prowadzimy w naszym mieście monitoring wizyjny miasta.

Można powiedzieć, że w tych sprawach wyręczamy policję, która dzięki temu zajmuje się przede wszystkim przestępstwami i ruchem drogowym na przykład kontrolowaniem trzeźwości kierowców czy zbyt szybką jazdą.

Często mieszkańcy są oburzeni, że nie podejmujemy interwencji w mieszkaniach. Nie mamy do tego prawa, tak jak nie mamy prawy zajmować się kradzieżami i innymi wykroczeniami przeciwko mieniu. Do tego uprawniona jest jedynie Policja. Posiadamy też uprawnienia oskarżyciela publicznego, jednak w znacznie okrojonych możliwościach w porównaniu do możliwości Policji. Abyśmy mogli wystąpić z wnioskiem o ukaranie to strażnik praktycznie musi ujawnić wykroczenie, czyli być jego świadkiem. W przypadku wykroczeń ujawnionych przez inne osoby nie jesteśmy uprawnieni do kierowania wniosków o ukaranie. Uprawnienie takie posiada Policja.

Niemniej jednak nasze formacje razem współdziałają i dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

STATYSTYKI

17.03. - 23.03.2025 r.

Liczba zgłoszeń: 50
Liczba interwencji: 112
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 38
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 3

13 - 03 - 2025

Zakaz wypalania traw i konsekwencje prawne

Przypominamy, że wypalanie traw, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, a także rozniecanie ognia w lesie, na terenach śródleśnych, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jest surowo zabronione. Naruszenie tych przepisów wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Więcej Czytaj dalej

Projekt i wykonanie strony internetowej graffik.com.pl

UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.