Historia
Kalendarium Straży Miejskiej w Szczecinku
Straż Miejska w Szczecinku została utworzona na podstawie Uchwały Nr.XXIII/130/91 Rady Miejskiej w Szczecinku z dnia 30 września 1991 roku.
Faktycznie swoją działalność rozpoczęła 1 lutego 1992 r.
Z chwilą utworzenia Straży został powołany także Komendant Straży, którym został Andrzej Czyrniański
Pierwsi pracownicy Straży Miejskiej zostali zatrudnieni z dniem 1 lutego 1992 r.- Luty/marzec 1992 r. 2 miesięczne szkolenie nowych pracowników, przeprowadzone przez Komendę Rejonową Policji w Szczecinku zakończone egzaminem dopuszczającym do pracy w straży.
- Luty/marzec 1992 r. straż organizuje się w budynku przy ul. Wiejskiej 4 obok MOPSu
- W marcu 1992 r. uzyskanie pozwoleń na broń gazową i korzystanie z częstotliwości radiowej, zakup umundurowania, niezbędnego wyposażenia i sprzętu radiowo – technicznego.
- 1 kwietnia 1992 roku został zakończony okres organizacyjny, w tym dniu na ulicach Szczecinka pojawili się pierwsi umundurowani, w pełni wyposażeni funkcjonariusze Straży Miejskiej w Szczecinku.
Pierwszy rok działalności Straż Miejska w Szczecinku zamknęła stanem osobowym liczącym 20 osób (Komendant i 19 strażników).
Zadania realizowane w początkowym okresie działalności: ochrona zieleni, egzekwowanie plakatowania w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych, kontrole dotyczące utrzymania porządku i czystości, egzekwowanie przepisów ruchu drogowego, działalność pod kątem utrzymania porządku i spokoju publicznego, sprawdzanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego, likwidację dzikich wysypisk odpadów komunalnych, ochrona środowiska, egzekwowanie odśnieżania i usuwania śliskości na chodnikach, kontrole targowisk pod względem zakazu handlu w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz pobieranie opłat targowych.
W 1996 z funkcji rezygnuje dotychczasowy komendant, burmistrz powołuje na stanowisko komendanta Jana Mrozińskiego
W 1997 r.Zmiana podstaw prawnych działania straży gminnych (miejskich) związana uchwaleniem Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych.
1998 r. – zmiana umundurowania, dystynkcji i znaków identyfikacyjnych. Na ulicach miasta Szczecinka pojawiają się strażnicy w obecnym umundurowaniu.
Systematyczne zwiększanie zadań i kompetencji Straży Miejskiej szczególnie w zakresie: gospodarki odpadami komunalnymi i ciekłymi, spożywania alkoholu, palenia papierosów i zakłócania porządku i spokoju publicznego.
- W grudniu 2003 zostaje powołany nowy komendant straży miejskiej Grzegorz Grondys
- W 2003 roku zakupiono nowy radiowóz dostosowany do celów pojazdu uprzywilejowanego wyposażony w wydzieloną przestrzeń przeznaczoną do przewozu osób zatrzymanych.
- Od 2003 r. szczególny nacisk położony został na poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie miasta (nocne patrole). Wprowadzona zostaje praca na trzy zmiany
- W 2007 zakupienie pierwszego fotoradaru
- W 2009 r. znowelizowano ustawę o strażach gminnych (zaczęła obowiązywać 24 grudnia 2009 r.).
Zadania realizowane w kolejnych latach to: , działania związane z utrzymaniem czystości i porządku na terenie miasta, kontrola gospodarki odpadami, prowadzenie profilaktyki szkolnej, nadanie straży dodatkowych uprawnień w ruchu drogowym i pieszym.
- W 2011 roku straż przeprowadza się do nowej siedziby Straży Miejskiej w Szczecinku, która mieści się przy ul. Karlińskiej 15. Oficjalne otwarcie nastąpiło 04.04.2011r.
Zadania realizowane w kolejnych latach przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej to: przeprowadzanie kontroli dotyczących utrzymania czystości i porządku w mieście, zabezpieczenie imprez masowych w celu utrzymania porządku i spokoju publicznego, egzekwowanie plakatowania w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych, dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i pieszym, sprawdzanie dopełnienia obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, uczulanie mieszkańców miasta na obligatoryjne sprzątanie nieczystości po swoim zwierzęciu, kontrole pod kątem wyposażania nieruchomości w numery porządkowe, sprawdzanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego, likwidację dzikich wysypisk, prowadzenie profilaktyki szkolnej, egzekwowanie odśnieżania i usuwania śliskości na chodnikach.
Od początku 2015 r. Straż Miejska obsługuje system monitoringu wizyjnego miasta Szczecinek przy obsłudze 36 kamer na początku pracowało 10 pracowników cywilnych na trzy zmiany. W kolejnych latach system się powiększył o kamery zamontowane na nowych przystankach autobusowych. Obecnie 66 kamer monitoringu wizyjnego miasta obsługuje 15 operatorów.
W 2016 odebrano strażom miejskim korzystanie z fotoradarów. W kolejnych latach Straż Miejska w Szczecinku wzmocniła swoje działania nad poprawą jakości powietrza w mieście. Na podstawie wydanych przez Burmistrza upoważnień strażnicy mogą kontrolować przydomowe kotłownie, w zakresie przestrzegania zakazu termicznego przekształcania odpadów poza spalarniami odpadów.
W 2018 roku zakupiono drona dla Straży Miejskiej w Szczecinku, który wykorzystywany jest do badania jakości powietrza, dzięki zamontowanemu mobilnemu laboratorium. Dron jest również wyposażony w kamerę termowizyjną dzięki, której można poszukiwać ludzi i zwierzęta oraz wykonywać inspekcje sieci przesyłowych.
Decyzją Burmistrza w sierpniu 2024 r. odwołany został dotychczasowy Komendant Straży Miejskiej. W wyniku ogłoszonego konkursu wyłoniono nowego komendanta – została nim Pani dr Justyna Pietrzkiewicz.
Jedną z pierwszych decyzji nowego komendanta było utworzenie Referatu ds. Zabezpieczenia Logistycznego, którego zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania jednostki pod względem organizacyjnym, sprzętowym i technicznym.
Nowe kierownictwo Straży Miejskiej kładzie duży nacisk na podnoszenie efektywności działań porządkowych. Jednym z priorytetów stała się intensyfikacja działań przeciwko podrzucaniu odpadów na terenie miasta, w tym zwiększenie liczby kontroli, monitoringu i współpracy z mieszkańcami w zakresie ochrony środowiska.

STATYSTYKI
07.07. - 13.07.2025 r.
Liczba zgłoszeń: 57
Liczba interwencji: 146
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 17
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 5
Wandal ujęty dzięki operatorowi monitoringu
W nocy z 12 na 13 lipca, około godziny 23:50, operator miejskiego monitoringu zauważyła, jak młody mężczyzna na elewacji budynku przy Placu Wolności nanosi farbą w sprayu wulgarny napis oraz symbol graficzny.
Więcej