Fajerwerki i petardy

W okresie świąteczno-noworocznym Straż Miejska podejmuje interwencje związane z używaniem fajerwerków i petard. Apelujemy o zachowanie należytych zasad bezpieczeństwa. Nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także pożarów. Możemy sobie oszczędzić tego typu konsekwencji, jeśli w tym okresie, a w szczególności w sylwestrową noc zachowamy rozsądek i rozwagę przy odpalaniu petard czy rakiet. W celu uniknięcia tych nieprzyjemnych konsekwencji kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a także informujmy służby o handlowcach, którzy oferują fajerwerki dzieciom. Warto pamiętać, że sprzedawanie tego typu materiałów osobom do 18 roku życia jest przestępstwem.  Strażnicy będą zwracali szczególną uwagę na osoby nieletnie, który będą używały takich środków.

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem materiałów pirotechnicznych :

 • należy sprawdzić czy w widocznym miejscu na opakowaniu podana jest nazwa producenta wraz z jego danymi adresowymi;
 • czy dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania;
 • czy opakowanie/obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;
 • czy wyrób, który jest przeznaczony do ustawienia w pionie na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
 • czy petarda posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie w dłoni podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych).

 Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

 • wyroby te i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
 • należy zapoznać się z  instrukcją użytkowania wyrobu, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia zamieszczone na opakowaniu;
 • korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

Wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie nie można używać w pomieszczeniach zamkniętych oraz  w pobliżu obiektów narażonych na ryzyko pożaru.

 • zachowajmy bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;
 • petard nie odpalamy znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających;
 • nie podchodźmy do fajerwerku, aby sprawdzić, co się stało, jeśli  po jego odpaleniu  lub wypaleniu lontu okaże się, że nie doszło do jego eksplozji.

Pamiętajmy, że  huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogie pupile nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

STATYSTYKI

27.05. - 02.06.2024 r.

Liczba zgłoszeń: 64
Liczba interwencji: 105
Zdarzenia ujawnione przez monitoring: 22
Dowóz zwierząt do schroniska/lecznicy: 7

10 - 06 - 2024

Wandal niszczył śmietniki

W dniu 8 czerwca około godziny 20 operator kamer monitoringu zauważył mężczyznę, który przywracał śmietniki na ul. Bartoszewskiego. Pijany mężczyzna został ujęty przez patrol straży miejskiej.

Więcej Czytaj dalej

Projekt i wykonanie strony internetowej graffik.com.pl

UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.